En fräsch och lätt rätt som kombinerar den delikata smaken av rå lax med krispig gurka och en krämig yoghurtsås med dill – perfekt som förrätt eller lätt lunch!
För 4 person
Förberedelsetid: 10 minuter
Tillagningstid: 0 minuter
Total tid: 10 minuter
Förbered laxen
Förbered gurkan
Gör yoghurtsåsen
Servera
Denna enkla gurksallad med rå lax och en frisk yoghurtsås med dill är både lätt och smakfull – perfekt för varma dagar eller som en lätt förrätt!
Delikatessfisk grundades 2014 av Kenny Westerdahl, som har över 15 års erfarenhet av fiskbranschen. Tillsammans med sin sambo Jessica driver han familjeföretaget med fokus på hög kvalitet, personlig service och ett brett utbud av delikatesser från havet.
Vi jobbar endast med fisk och skaldjur som är av bästa kvalité. Antingen från Norska båtar, Göteborgs fiskauktion eller med märkningen MSC och ASC.
All vår fisk handlas in lokalt i Sverige från fiskauktion i Göteborg eller direkt från Norska båtar. På så sätt kan vi enkelt säkra upp leveranskedjan och därmed kvalitén. Vi är med i hela processen från inköp till att fisken blir filéad och vaccumförpackad och hela vägen till vårt lager för vidare leverans hem till er.